Menu Zavřeno

Petr Horálek

Astronomie, astrofotografie, popularizace vědy, ESO Photo Ambassador

S čím Ti Petr může pomoci?

Astronomie — Fotografování — Focení noční oblohy — Publicistika — Cestování — Focení vesmírných úkazů

K Petrovi se můžeš přihlásit, pokud studuješ:

Rozhovor s Petrem již brzy na:

Kde Petr aktuálně působí?

Mikrobiologie, ekologie, polární kraje
0%

Odkazy

Born in 1986 in Czech Republic, Petr studied Theoretical Physics and Astrophysics at Masaryk University Brno. After his studies he worked briefly as an observer of fireballs at the Department for Interplanetary Matter of the Astronomical Institute of Academy of Sciences of Czech Republic. During this period he fell in love with astrophotography and decided to take a year-long trip around the world to improve his skills in that field.

As citizen of a light-polluted Czech Republic, he decided to capture the night skies above the naturally dark places in the world to show people in polluted cities what are they missing (not only) above their heads. A long route through the Canary Islands, Australia, New Zealand, the Cook Islands and South Africa brought him in the end into the heart of the Atacama Desert at ESO’s La Silla and Paranal Observatory in 2015. Petr specialises in photographing rare night-sky phenomena. His images capture unique moments, which he calls „pearls of astronomy“, that add to the immeasurable beauty of a dark starry sky. Something, he thinks that everyone should see at some point in their lives.

Richard právě mentoruje studenta/studentku. Pokud chceš, můžeš se i tak přihlásit a zařadit se na čekací listinu. Jakmile se k Richardovi uvolní místo, dáme Ti vědět. Mezitím se můžeš podívat i na jiné mentory a zkusit se přihlásit k nim.