Zajímá mě
psychologie a duševní zdraví

Zájem o obor psychologie v poslední době silně roste. Pro mnohé studenty se psychologie stala atraktivním oborem, a to hlavně proto, že nás učí jak fungují naše vnitřní procesy, co ovlivňuje naše chování a jak se např. vyvíjíme v průběhu času.
Znalost psychologie je v dnešní době velikou výhodou, odkrývá nám totiž zákulisí tělesných i psychických procesů v těle a my tak dokážeme lépe regulovat sami sebe i své okolí.
Vystudovaný psycholog má navíc obrovské uplatnění. Můžeš se věnovat terapiím a pomáhat lidem řešit jejich osobní problémy. Můžeš se vrhnout do světa businessu či marketingu a své znalosti uplatňovat tam. Můžeš pomáhat dětem vyrovnat se s těžkými situacemi, do kterých se dostaly. Více o možnostech uplatnění nalezneš v dolní části na této stránce.
Obecně platí, že dostat se na psychologii je v ČR poměrně složité. Panuje tu velký přetlak a své místo na univerzitě často získají pouze ti, kteří svou přípravu nepodcenili a někdy se i několik let poctivě připravovali. I kdyby ses ale na univerzitu nedostal/a, neměj strach, příležitostí – možností praxe, knih, podcastů a dalšího kolem psychologie je tu celá řada. Využij volný rok na maximum a příště to už určitě vyjde.
Příležitosti & Praxe
- Všechny příležitosti
- pro základoškoláky
- pro středoškoláky
- pro vysokoškoláky

Krizové centrum RIAPS
Zdravotnické zařízení poskytující péči plnoletým lidem, u nichž je v důsledku náročné životní situace ohroženo jejich duševní zdraví. Používané metody jsou především krizová intervence, individuální a skupinová psychoterapie, relaxační techniky a jiná práce s tělem, farmakoterapie.

SOS centrum
SOS centrum poskytuje lidem v krizové či obtížné životní situaci odbornou pomoc, podporu, informace, pomáhá jim obdobnýmn situacím předcházet a podporuje je v řešení problémů. Umožňují náslechy konzultací, pouze však se souhlasem klientů. Stážistům je k dispozici kontaktní pracovník – koordinátor stáží, který průběh celé praxe monitoruje. Stáž pouze pro zletilé.

Pedagogicko-psychologická poradna a Speciálně pedagogické centrum Olomouckého kraje
Klíčovou náplní práce odborných pracovníků je přímá práce s klientem ve věku od 3 do 19 let, s jeho rodiči a pedagogy. Důležitou podmínkou jejich práce je součinnost poradny, rodiny, školy a případně dalších institucí.

PsyMate
Skrze PsyMate máš možnost kontaktovat současné studenty psychologie, kteří jsou ochotní pomoci. Můžeš se dozvědět, jaký je vztah mezi studenty a vyučujícími, jaké panují vztahy na katedře a mezi ročníky, zda se dá přes katedru snadno sehnat brigáda, či jaký je život v daném univerzitním městě.
Můžeš sledovat/poslouchat/číst:
- Všechny příležitosti
- (AUDIO)KNIHY
- ONLINE KURZY
- PODCASTY
- SOCIÁLNÍ SÍTĚ
- VIDEA

The Blokes Psychology Podcast
Mens health, mental health, psychology, relationships, masculinity & pretty much everything that relates to being a man in todays society. Featuring a range of guests, from all walks of life.Designed to educate men of all ages, so they can improve themselves and their lives and ultimately live a more fulfilling, meaningful life!

Psychology In 10 Minutes
This podcast, hosted by Santa Clara University professor David Felman, does exactly what the title implies—presents a quick lesson on a psychology topic in just 10 minutes. Episodes focus on topics such as mental illness stigma, what to say to someone who is grieving, and the Dunning-Kruger effect. It's a great way to learn something interesting while you're getting ready for work in the morning or taking a stroll around the block.

The Psychology Podcast with Scotty Barry Kaufman
This podcast focuses on creativity, the mind, brain, and behavior. Hosted by Dr. Scott Barry Kaufman, each episode has a different guest expert speaking on the topic at hand. Topics they've covered include masculinity, charm, making good decisions, peak performance, power, and high-performance habits.

All In The Mind
This podcast focuses on creativity, the mind, brain, and behavior. Hosted by Dr. Scott Barry Kaufman, each episode has a different guest expert speaking on the topic at hand. Topics they've covered include masculinity, charm, making good decisions, peak performance, power, and high-performance habits.

Yale Courses
YaleCourses uspokojí svou náročností uchazeče s pokročilými znalostmi z oblasti psychologie. Univerzitní vyučující Paul Bloom z University Yale nabízí 20 nahrávek svých přednášek na různá témata psychologie (např. emoce, morálka, psychické zdraví atp.). Pro posluchače je vhodná lepší orientace v anglickém jazyce.

PsychCrunch
This podcast is produced by the British Psychological Association and hosted by presenters Dr. Christian Jarrett, Ella Rhodes, and Ginny Smith. Episodes focus on how recent findings from psychological studies can make a difference in real-life. Past episodes have focused on subjects such as how to increase creativity, how to make running more fun, and practical uses for mindfulness.

Working with Emotional Intelligence
Do you want to be more successful at work? Do you want to improve your chances of promotion? Do you want to get on better with your colleagues? Daniel Goleman draws on unparalleled access to business leaders around the world and the thorough research that is his trademark. He demonstrates that emotional intelligence at work matters twice as much as cognitive abilities such as IQ or technical expertise in this inspiring sequel.

Psychologie Atkinsonové a Hilgarda
Přepracované vydání jedné z nejužívanějších učebnic psychologie na světě. podává ucelený přehled nejdůležitějších psychologických poznatků a nových výsledků výzkumů, přičemž kombinuje vědecký přístup se srozumitelným jazykem. Autoři zdůrazňují propojenost psychologického a biologického bádání.

Učebnice obecné psychologie
Učebnice obecné psychologie předkládá výklad pojmů, teorií a metod nejzákladnějšího psychologického oboru. Vedle tradičních témat obecné psychologie, tedy především poznávacích, motivačních a emocionálních procesů, publikace obsahuje poměrně rozsáhlé kapitoly o vědomí a imaginaci, které se v podobných anglicky psaných učebnicích zpravidla neobjevují. Autorka dokázala, že obecná psychologie, považovaná většinou studentů za nezáživný předmět, je ve skutečnosti obor nesmírně zajímavý.

Dějiny psychologie
Získáte ucelený přehled o vývoji psychologie jako oboru. Kniha mapuje jeho vznik a vnitřní diferenciaci a hlavní směry psychologie, které se zrodily ve 20. století (behaviorismus, gestaltismus, psychodynamická, fenomenologická, transpersonální, kognitivní psychologie, systémové teorie aj.).

Výchovné maličkosti
Rodiče poskytují dětem nejvýznamnější výchovné a vzdělávací prostředí, jejich vliv bývá většinou nejvýraznější a hlavně velmi trvalý. K tomu, aby rodiče mohli plnit svou nezastupitelnou úlohu ku prospěchu dítěte, potřebují se v dítěti lépe vyznat a porozumět mu, chápat jeho potřeby a možnosti. Kniha zprostředkovává pohled zkušeného dětského psychologa na řadu situací, s nimiž se rodiče při výchově dítěte musí vypořádat. Autor postupuje chronologicky – od přípravy na narození dítěte do mladšího školního věku. Nedává konkrétní návody, ale poskytuje rady a doporučení, které vycházejí z vývojové a pedagogické psychologie.

Myšlení rychlé a pomalé
Převratná a průkopnická kniha o fungování naší mysli, napsaná čtivě a srozumitelně jedním z největších a nejvlivnějších myslitelů současnosti. Kahneman v ní shrnuje desítky let svých výzkumů a navždy mění způsob, jakým přemýšlíme o přemýšlení, rozhodování, životě, práci i světě. Naučí nás odhalovat chyby a zkratky naší mysli a vyhnout se tak pasti mentálních chyb. Kniha je nezbytná pro všechny studenty, učitele, investory..., a prostě všechny, kteří chtějí porozumět sobě, lidem i světu.

Nastavení mysli
Autorka je přesvědčená, že za úspěchem nestojí zdaleka pouze naše schopnosti a talent, ale také to, zda přistupujeme ke svým cílům s fixním nebo s růstovým nastavením mysli. Odhaluje, co všichni skvělí rodiče, učitelé, ředitelé firem a sportovci už vědí, a ukazuje, jak může jednoduchá myšlenka týkající se mozku napomoci lásce k učení a nezlomnosti, které jsou základem úspěchu ve všech oblastech života.

Atomové návyky
V knize se mimo jiné dozvíte:
jak se zbavit letitých zlozvyků a získat dobré návyky jak se díky každodenní změně o jediné procento exponenciálně zlepšovat jak si udělat na nové návyky čas (i když se zrovna svět zbláznil) jak vám pomůže „kumulování návyků“, „pravidlo dvou minut“ či „spojování lákadel“ jak nemyslet na cíle, zato si vytvořit silnější identitu a sebevědomí jak přizpůsobit své okolí pro snazší dosažení cílů jak se vyhnout nejčastějším chybám a kudy se vrátit na trať, když ztratíte směr.

Proč spíme
Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii dnes věda dokáže zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má spánková deprivace tak ničivé následky. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že nedostatek spánku nás může mnoha různými způsoby zabít.

Mít, nebo být?
Erich Fromm, jehož humanistické knihy již psychologii a filozofii zpřístupnily čtenářům několika generací, zde analyzuje povahu západní společnosti, hledá původ jejích problémů a nabízí alternativu jejího vývoje. Popisuje dva základní způsoby života: Zatímco „mít“ se zabývá získáváním a soutěží, „být“ se zaměřuje na vnitřní spokojenost a harmonii. Naše společnost si cení vlastnictví (majetku, statusu, úspěchu, požitků…), avšak rostoucí ekologické problémy nás nutí ke změně priorit a novému zaměření na sounáležitost se světem, rozvoj tvořivosti, osobní zodpovědnost a svědomí. Fromm své vize nového světa přesvědčivě opírá o učení takových autorit, jako byl Buddha, Ježíš, Mistr Eckhart nebo Albert Schweitzer. Kniha, která poprvé vyšla v roce 1976, se stala Frommovým nejslavnějším dílem.

Mozek
Z temnoty a ticha naší lebky ovládá mozek každodenní příběhy naší reality a určuje, kým jsme. V průběhu svých výzkumů a experimentů se Eagleman vydává do světa extrémních sportů, trestního práva, neverbální komunikace, genocidy, operací mozků, intuice, robotiky a hledání nesmrtelnosti. Připravte se na napínavou výpravu do vnitřních světů. Ve zdánlivě nekonečné síti miliard mozkových buněk a bilionů synapsí vzniká něco, co byste tam nečekali: vy sami.

Člověk, jaký je
Kniha Člověk, jaký je bývá považována za Adlerovo stěžejní dílo a jakousi učebnici individuální psychologie. Adler zde srozumitelným způsobem představuje své základní myšlenky týkající se například komplexu méněcennosti a pudu k moci, vlivu společnosti na vývoj jednotlivce, vztahu muže a ženy či sourozeneckých konstelací. V druhé části knihy se autor zaměřuje na popis charakteru a výklad některých konkrétních charakterových rysů. Adler svým výkladem poskytuje vodítka, jak utvářet své každodenní vztahy, a nechává projevit své přesvědčení, že člověk je bytost, která se může rozhodovat, je zodpovědná za své chování a dokáže se v případě potřeby změnit. Kniha v češtině vychází po více než 80 letech.

Být sám sebou
Aby mohl člověk žít svobodně, aby mohl být sám sebou, potřebuje prožít vztah, který je sám o sobě lékem a pomocí. Na příkladech z vlastní praxe představuje Carl Rogers koncept léčebného vztahu, který staví na autenticitě, empatickém naslouchání a bezpodmínečné akceptaci klienta.
Aby byl terapeut schopen takový vztah s klientem navázat, je třeba, aby se nejprve obrátil sám k sobě, stavěl na vlastní schopnosti zachycovat své pravé já, autenticky prožívat, myslet a reagovat. V sérii přednášek z konferencí a univerzit zasvěcuje autor čtenáře do procesu, kterým se takový vztah utváří a rozvíjí, a naznačuje jeho směřování. Terapeutický vztah s uvedenými rysy dává klientovi příležitost „stát se sám sebou“, přijmout všechny své emoce a myšlenky za své a v chaosu, ve kterém se vyjevují, hledat a nacházet své pravé já.

Rozdělené self
Člověk v pozici outsidera, který se odcizil sám sobě a společnosti, nemůže prožívat sebe samého či ostatní jako „skutečné“. Vytváří si falešné self, přes které se konfrontuje s vnějším světem i s vlastním zoufalstvím. Dezintegrace jeho skutečného self jde ruku v ruce s rostoucím pocitem neskutečnosti jeho falešného self, až do bodu, kdy se v podobě akutního schizofrenního zhroucení dezintegruje celá osobnost. Na případových studiích schizofrenních pacientů autor nejen objasňuje tuto problematiku, ale předkládá vizi duševního zdraví a nemoci jako „stupňů spojení či odpojení dvou lidí, kdy jeden je na základě obecného mínění zdráv“.
Co jít studovat?
- Všechny příležitosti
- VŠ bakalář
- VŠ magistr
- zahraničí

Pražská vysoká škola psychosociálních studií
Soukromá vysoká škola - Studium probíhá pouze v prezenční formě v Praze - Bakalářský obor, který je ideální přípravou pro navazující magisterské studium psychologie - studium bakalářského oboru trvá 3 roky - předpokládaná cena semetrálního studia je 31 700,-

University of New York in Prague
Soukromá vysoká škola - standardní školné je cca 93 400,-/semestr - Studenti amerického bakalářského programu Psychologie si po dokončení studia mohou zvolit složení české státní zkoušky. Úspěšní absolventi poté získají dva diplomy, americký diplom z Empire State College a evropský diplom z UNYP
Můžeš se stát:

Psychologem
Psycholog v odborném slova smyslu je člověk, který se věnuje psychologii buďto jako psychoterapeut, klinický psycholog anebo jako kvalifikovaný odborník v jednom z oborů psychologie slovo psycholog také označuje absolventa psychologického studia i výzkumného pracovníka v oboru psychologie.

Klinickým psychologem
Klinický psycholog je absolvent magisterského jednooborového studia psychologie, který musel nejprve vykonat akreditovaný kvalifikační kurz Psycholog ve zdravotnictví, aby se mohl stát zdravotníkem a vstoupit do zdravotnictví. Následně pracoval minimálně pět let pod přímým dohledem svého školitele, podobně jako je tomu u lékařů, připravoval se na atestační zkoušku. Rozšiřuje svou nabídku o léčbu duševních poruch a podporu harmonického rozvoje osobnosti cestou psychoterapie.

Psychoterapeutem
Psychoterapie směřuje k dosažení, obnovení, rozvoji či udržení kvality života klientů tak, aby mohli žít život subjektivně spokojený, a to především v aspektech osobních, zdravotních, sociálních a pracovních. Cílem psychoterapie je dosažení optimálního rozvoje osobnosti a odstranění resp. zmírnění psychického či fyzického utrpení jedince.